021-22230135 تهران-میدان آرژانتین-بیهقی-نبش هشتم پلاک 4 واحد 5
کاربرد chatgpt در پزشکی
کاربرد chatgpt در پزشکی
1402-01-21 0نظر دسته‌بندی نشده مهدیه قره داغی

کاربرد chatgpt در پزشکی

در آذر ماه 1401 دنیا با پدیده‌ای شگفت‌انگیز جدید به نام ChatGPT آشنا شد. یک ربات چت خلاق مبتنی بر هوش مصنوعی (AI) که قادر به انعکاس یک مکالمه کاملاً انسانی با تسلط بالا می‌باشد. در هنگام معرفی توجه میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا به ChatGPT جلب شد و حتی خیلی از افراد از نوشتن آهنگ و شعر گرفته تا مقاله و کد پایتون از آن استفاده کردند. حتی می‌شود تصور کرد که این فناوری کاربردهای زیادی در پزشکی هم دارد، اما در هر صورت موانعی برای پذیرش عمومی این مسئله در حال حاضر هم وجود دارد. یعنی استفاده از ChatGPT در مراقبت‌های پزشکی مسئله بزرگ بعدی است؟ در این مطلب از آژانس دیجیتال مارکتینگ رستار به بررسی ارتباط ChatGPT و هوش مصنوعی با علم پزشکی پرداخته‌ایم که امیدواریم برای شما مفید واقع شود.

ChatGPT چیست؟

ChatGPT یک ربات چت است که توسط OpenAI توسعه یافته است. این ربات با کمک هوش مصنوعی بر روی حجم وسیعی از داده‌ها برای یادگیری الگوهای زبان آموزش دیده است. این فرآیند برای اطمینان از دقت پیش‌بینی موارد بعدی در یک دنباله از کلمات طراحی شده است. استفاده از ChatGPT برای هر کسی که دارای حساب رایگان در وب‌سایت OpenAI باشد ممکن است. فعلاً که هیچ محدودیتی برای استفاده رایگان از این ربات چت وجود ندارد. ChatGPT با استفاده از ترکیبی از یادگیری تحت نظارت و تقویتی آموزش داده شده و به مرور زمان نیز اصلاح می‌شود. در واقع در طراحی آن از این رویکرد استفاده شده که چگونه موضوعات را یاد بگیرد و شناسایی کند.

ChatGPT از طریق یادگیری تقویتی از بازخورد و پاسخ‌های انسانی بهینه شده است. در واقع، متخصصان انسانی پاسخ‌های احتمالی و اخلاقی یا تصمیم‌گیری برای پشتیبانی از کاربران را به ماشین آموزش داده‌اند. Open AI ویژگی‌های گفت‌وگوی این ربات هوش مصنوعی را این‌گونه توصیف می‌کند که می‌تواند به سؤالات بعدی پاسخ دهد، اشتباهات خود را بپذیرد، داده‌های نادرست را به چالش بکشد و درخواست‌های نامناسب را رد کند.

کاربردهای بالقوه ChatGPT برای پزشکان

در کاربرد پزشکی ChatGPT، موضوع اصلی گفت‌وگو بین پزشک و بیماران است. این نوآوری پتانسیل خودکارسازی کارهای روزانه مانند تولید سوابق بیمار یا نوشتن گزارش را دارد. در حالی که هنوز در مراحل اولیه توسعه و استفاده است، پیش‌بینی می‌شود که در آینده کاربرد تشخیصی و درمانی هم داشته باشد. البته قطعاً مانند سایر سیستم‌های هوش مصنوعی ChatGPT نیز دارای چالش‌ها و آزمایش‌های بیشتر قبل از دستیابی به استفاده گسترده در مراقبت‌های پزشکی است. شاید هم نیاز به تجربه و استفاده از یک تیم پزشکی برای رسیدن به مرحله تشخیص و درمان داشته باشد. اما در حال حاضر، به نظر چیزی جلودار بلندپروازی ChatGPT نیست. این ربات هوش مصنوعی در هفته اول 1 میلیون کاربر جمع‌آوری کرد. در میان این کاربران، پزشکان و متخصصان مراقبت‌های پزشکی نیز وجود دارند که به استفاده از هوش مصنوعی در آینده برای مدیریت پزشکی تمایل دارند.

روش‌های استفاده از ChatGPT در مراقبت‌های پزشکی

ChatGPT مرحله جدیدی از کمک‌های پزشکی و بهداشتی را می‌تواند به همراه داشته باشد. با استفاده از قدرت‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، این ربات هوش مصنوعی ممکن است به عنوان یک دستیار دیجیتالی برای پزشکان در راستای جمع بندی سوابق و اطلاعات بیمار عمل کند. این فناوری اطلاعات ضروری را از گروه‌بندی داده‌ها در سوابق بیماری‌های خانوادگی، علائم، داروهای مصرفی فعلی، آلرژی‌های احتمالی و نتایج آزمایشگاهی از طریق سوابق بیمار استخراج می‌کند. با اطمینان از اینکه هوش مصنوعی به راحتی به این اطلاعات دسترسی دارد، پزشکان می‌توانند نیازهای بیمار را سریع‌تر از قبل ارزیابی کنند. این عملکرد اجازه می‌دهد تا تمرکز واضح‌تری بر حوزه های اصلی مراقبت از بیمار داشته باشیم. دقت داشته باشید که قرار نیست ChatGPT جایگزین پزشک بشود و به جای او تصمیم بگیرد، اما می‌تواند کمک شایانی در راستای تشخیص و درمان برای پزشکان باشد. تقویت سیستم‌های تصمیم‌گیری با استفاده از هوش مصنوعی و ابزارهای یادگیری ماشین می‌تواند نتایج و تصمیمات درمانی را بهبود ببخشد.

اتوماسیون کارهای تکراری توسط ChatGPT

در واقع ChatGPT در پزشکی می‌تواند خدمات پزشکی را ابتدا از طریق چت، مراقبت‌های مجازی و در آخر با تصمیم پزشک از طریق مراقبت حضوری ارائه کند. دقت کنید که فرایند تشخیص و درمان به این صورت چه‌قدر می‌تواند آسان‌تر بشود. حرکت به سمت استفاده از هوش مصنوعی در پزشکی که با اطلاعات بیمار زمینه‌سازی می‌شود، می‌تواند پاسخ‌های شخصی‌شده‌تر و دقیق‌تری را از نظر بالینی را برای بیماران فراهم ‌کند.

خودکارسازی عملکردهای اداری، برنامه‌ریزی ویزیت‌ها، ساده کردن یادداشت‌ها، بررسی تاییدیه‌های بیمه برای داروها، و سایر کارهای تکراری روزانه می‌تواند تمرکز بر وظایف اداری را کم کرده و زمان بیش‌تری برای ارائه مراقبت‌های پزشکی در اختیار پرسنل قرار بدهد. در واقع هوش مصنوعی ChatGPT می‌تواند از اتوماسیون و ارائه مراقبت‌های بالینی بهبودیافته پشتیبانی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط باما

اتصال ویپ

ازچه طریقی با شما تماس بگیریم:

به اطلاع می رساند

بعداز ارسال این فرم کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهد گرفت. یا جهت تماس با کارشناس های ما با شماره : 02191301505 تماس بگیرید.